Home / Блог / Головне завдання медіації – знаходження порозуміння

Головне завдання медіації – знаходження порозуміння

Головне завдання медіації – знаходження порозуміння

Медіація – це вирішення спору (цивільного, господарського, адміністративного, трудового, сімейного) позасудовими методами використовуючи основних принцип – консенсус.

Для української правової системи, інститут медіації є “новелою”, адже до цього часу  не врегульований на законодавчому рівні. Є сподівання, що  наступного року він з’явиться  після прийняттям відповідного закону і суспільство зрозуміє його переваги та дасть свою оцінку  його ефективності.

На сьогоднішній день, у першому читанні прийнятий законопроект №3665 «Про медіацію», який звісно,  потребує доопрацювання та деталізації, водночас є необхідним через  надмірне навантаженням на судову систему.

Час від часу з’являються корпоративні чи інші суперечки з партнерами, контрагентами чи конкурентами. Кожен з них – цінує свій час та гроші, водночас, судовий розгляд займає багато часу та зусиль і як показує  практика,  у деяких справах суд не оцінюючи об’єктивність ситуації та справи, виносить рішення, що потім скасовується апеляцією чи касацією.

Звісно, що у даному процесі, найбільшу вагому роль повинен відігравати – медіатор, як незалежний представник, який знайде підхід до двох сторін. Хочу підкреслити, що медіатор – у моєму розумінні, це професіонал, який як  незалежний арбітр, враховуючи свій досвід та знання, допоможе сторонам спору досягти порозуміння.

Крім того, що сторони самі знаходять шлях вирішення спору, а медіатор повинен організувати процес переговорів, створити комфортне середовище та подати своє бачення як незалежної особи на об’єкт конфлікту. Відтак, допомогти  прийняти спільне рішення.

Я часто застосовую так званий «принцип медіації» у корпоративних спорах.  Перше і найголовніше, у даному процесі – це дати можливість «виговоритися» кожній зі сторін. Найважче, звичайно, знайти  оптимальне рішення, яке задовольнить обидві сторони, але результат економить час, кошти на судовий процес, і консенсус допомагає зберегти партнерські відносини між суб’єктами господарювання.

Сподіваюсь, що  прийняттям законодавчої бази, інститут медіації знайде своє місце та доведе ефективність,  як це давно практикується серед країн США, Європейського Союзу. Більше того, принцип, що лягає в основі медіації, ведення переговорів  узгоджується  з конституційними засадами , відповідно яких держава гарантує кожному будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Володимир Біднягін, Старший партнер